Dachówka karpiówka

Dachówka karpiówka jest jednym z najciekawszych sposobów na pokrycie dachu domu lub innego budynku. Skąd wzięła się nazwa tego wyrobu? Otóż sposób jego ułożenia bardzo przypomina łuski karpia.

Historia dachówki karpiówki

Historia dachówki ceramicznej typu karpiówka sięga już czasów średniowiecza, kiedy to w szybko rozwijających się miastach Europy zastąpiła gont drewniany. Dachówka mnich-mniszka oraz dachówka karpiówka są najczęściej wybieranym rodzajem pokryć. Karpiówka swoją popularność zawdzięcza eleganckiemu wyglądowi oraz łatwości montażu. Ten wyrób to płaski element z tzw. "noskami", pozwalającymi na zawieszenie ich na łacie. Wąski wyrób o prostokątnym kształcie wyróżnia się zakończeniem, które najczęściej przybiera formę owalu. Widoczna strona dachówki, która nazywana jest licem, może być gładka lub wyposażona w specjalne żłobienia.

Wymiary karpiówki

Pokrycie wykonywane za pomocą dachówki karpiówki jest zaliczane do jednych z najcięższych, a to dlatego, że jeden metr kwadratowy wyrobów tego typu może ważyć nawet 75 kg. Standardowe wymiary tych elementów to 380 x 180 mm, jednak produkowane są także rozwiązania o mniejszych i większych wymiarach. Spód w procesie wytwarzania ulega wyprofilowaniu, które umożliwia zawieszenie poszczególnych elementów na łacie. Tym samym znacznie ułatwia ich montaż. Niekiedy można również spotkać się z rozwiązaniami, w których profilowanie zostało zastąpione otworami, które mają umożliwiać przybicie dachówki karpiówki gwoździami do łaty. Istnieje także możliwość łączenia poszczególnych elementów, a zatem także mocowanie ich jako elementów pokrycia za pomocą drutu.

Wykorzystanie

W naszej ofercie znajdują się produkty w różnych rozmiarach i kształtach, które można dostosować do indywidualnych potrzeb i wymagań. Świetnie sprawdzają się przy wykańczaniu domów jednorodzinnych, budynków mieszkalnych i przemysłowych czy magazynów. Dachówki karpiówki często stosuje się także przy renowacji starszych i zabytkowych obiektów, ponieważ ze względu na swoją stylistykę pozwalają one wydobyć charakter tego typu budynków. Dzięki wysokiej jakości naszych wyrobów, zdobywają one coraz większą popularność zarówno wśród klientów indywidualnych, jak również firm budowlanych.

Opisywana dachówka karpiówka doskonale sprawdza się przy renowacji pałaców, zamków czy kościołów. Nasze wyroby upiększają budynki w Polsce, ale również w Niemczech czy w Danii.
Pokrycie, jakim jest karpiówka, układa się pojedynczo lub podwójnie. Uzyskany wzór jest oryginalny, a jednocześnie wyjątkowo elegancki. Świetnie sprawdza się nawet na powierzchniach o niestandardowych kształtach.

Dwa rodzaje krycia

Istnieje możliwość zaopatrzenia się w różnorodne kroje dachówki karpiówki, które można dostosować do stylistyki budynku lub też do własnych preferencji. Co więcej, występują także dwa rodzaje krycia - w łuskę i w koronkę.

Dachówka karpiówka, Zamek Messeberg, Niemcy
Dachówka karpiówka, Zamek Messeberg, Niemcy

Dachówka karpiówka, Zamek Doberlug-Kierchhain, Niemcy
Dachówka karpiówka, Zamek Doberlug-Kierchhain, Niemcy

Dachówka karpiówka
Dachówka karpiówka, Zamek Doberlug-Kierchhain, Niemcy

Dachówka karpiówka
Dachówka karpiówka, Kloster Chorin, Niemcy

Dachówka karpiówka
Dachówka karpiówka Kloster Chorinm Niemcy

Dachówka karpiówka
Dachówka karpiówka, Domki dla gości przy zamku w Messeberg, Niemcy